איך לשחזר קבצים שנמחקו מהמחשב?

בתקופה זו, בה המחשב משמש לכלי עבודה מרכזי בחיינו, משתמשים רבים מגיעים לנקודה בה עליהם להתמודד עם השאלה איך לשחזר קבצים שנמחקו מהמחשב? אכן שחזור מידע, לרבות שחזור נתונים וקבצים שנמחקו בעקבות טעות משתמש או קבצים פגומים שנפגעו בעקבות תקלה פיזית במחשב, הפכו לנושא חשוב ביותר שיש לתת עליו את הדעת.

ברוב המקרים כאשר שואלים איך לשחזר קבצים שנמחקו מהמחשב הכוונה למעשה לפעולת שחזור מידע שנעשית בעקבות טעות משתמש אשר הובילה למחיקת הנתונים. המחיקה הזאת נעשית ברמה הלוגית לאחר פירמוט או מחיקה של הדיסק או במקרים בהם ישנם וירוסים על המחשב.

בנוסף, ישנם מקרים שבהם בעקבות המחיקה ישנו ניסיון לא נכון לשחזר קבצים שנמחקו מהמחשב ובעקבותיהם עלול החומר שנמחק להידרס על ידי קבצים אחרים.

החדשות הטובות הן שקיימות בשוק תוכנות רבות המאפשרות למשתמש לנסות ולבצע בעצמו שחזור מידע או שחזור נתונים מהדיסק. כל עוד הדיסק תקין מבחינה פיזית ניתן לבצע חיפוש וסריקה של קבצים שנמחקו מהמחשב ולנסות לאתר אותם.

על מנת לגשת לתהליך שיחזור מידע הנגרם כתוצאה ממחיקה יש לשמור על מספר כללים חשובים:

  • ראשית, במידה ואכן נמצאו קבצים מבוקשים, יש לשחזר אותם לדיסק אחר, או למחיצה אחרת, כדי שלא לדרוס את המידע המקורי.
  • שנית, אין למחוק קבצים שנמצאו בחיפוש עד שלא וידיאתם כי הם נשמרו במקום אחר במחשב ואכן ניתן לעבוד איתם.

לעומת זאת, כאשר מדברים על שיחזור מידע המתייחס לשיחזור קבצים פגומים, אין הכוונה לשיבוש לוגי הנוצר על ידי טעות משתמש, כי אם בבעיה פיזית שמקורה בתקלה בדיסק הקשיח. אחת הבעיות הנפוצות היא תקלה פיזית המכונה BAD SECTORS. הכוונה היא לפגיעות בפלטות הנתונים, הרכיב שבו נשמר המידע שבדיסק.

קבצים פגומים הכוונה שהקבצים המבוקשים אכן נמצאים על הדיסק הקשיח אבל בשל אותן פגיעות לא ניתן לגשת לקובץ בשלמותו ולא ניתן לקרוא את הקבצים המבוקשים. במקרים כאלה אחת הטעויות הנפוצות היא פנייה לתוכנות העוסקות בתהליכי שיחזור מידע בבקשה לשחזר קבצים שנמחקו מהמחשב מתוך מחשבה כי מדובר במחיקה שהתבצעה, שלא בעקבות טעות משתמש.

מדובר בתקלה פיזית שהובילה למצב שבו ישנם קבצים פגומים שלא ניתן לעבוד איתם. מאחר ומדובר בבעיית חומרה, תוכנה הבאה לענות על השאלה איך לשחזר קבצים שנמחקו מהמחשב לא תוכל להיות לעזר עבור המשתמש, משום שהיא יכולה לתת מענה רק ברמת התוכנה, כאמור שיחזור מידע בעקבות מחיקה, פירמוט או וירוסים.

בסופו של דבר ככל שהמחשבים הולכים ומשתכללים השיטות הנותנות מענה לביצוע שחזור מידע הולכות ומתרבות וכיום אכן ישנו מענה הולם העונה לבעיית שיחזור מידע ולעניין שיחזור קבצים שנמחקו מהמחשב.

אהבת את הפוסט? ניתן להשאיר תגובה ולהביע את דעתך! רוצה לקבל מידע נוסף או לקבל המלצה על חברת שחזור מידע מקצועית? צור איתנו קשר.