כשנעלמות תמונות מהמחשב אין זה אומר שהמצב אבוד- בהרבה מקרים ניתן לבצע שחזור תמונות שנמחקו להחזיר את הקבצים שאבדו. שחזור תמונות שנמחקו ניתן לפלג לשני סוגי שחזורים עיקריים- שחזור פיזי ושחזור לוגי.

שחזורים לוגים הם שחזורים שצריך לעשות במידה והתמונות נעלמו כתוצאה ממחיקה (בין אם מכוונת ובאין אם בטעות), כתוצאה מפרמוט של המחשב או המצלמה הדיגיטלית, כתוצאה מוירוס ואפילו בשל העברה לא נכונה של קבצים ממדיה למדיה.

כאשר נעשתה מחיקה מהדיסק או מכרטיס הזכרון של המצלמה, ניתן לבצע שחזור תמונות שנמחקו. הסיכוי להצליח בשחזור גדול יותר, כל עוד לא נעשו פעולות נוספות על גבי המדיה- שמירת קבצים חדשים למשל, אשר עשויים לדרוס חלק מהמידע החבוי בכרטיס הזכרון או הדיסק הקשיח. את שחזור התמונות שנמחקו ממצלמה דיגיטלית או מכל מדיה אחרת, ניתן לבצע בעזרת תוכנות חינמיות לשחזור מידע. התוכנות האלו נועדו בכדי לחשוף את הקבצים המחוקים, שאף שהם מחוקים הם נמצאים ברמה מסויימת על גבי המדיה ומסומנים כמחוקים ולכן ללא כלים מתאימים לא ניתן לאתר אותם.

אותו הדבר נכון לגבי פירמוט המדיה- גם כאשר המדיה פורמטה, יש סיכוי להצליח לשחזר תמונות שנמחקו – כל עוד לא ממשיכים להשתמש במדיה ולשמור עליה חומרים חדשים.

כאשר מעבירים תמונות ממדיה למדיה, מכרטיס זכרון של מצלמה דיגיטלית לדיסק קשיח למשל, ומשהו משתבש בדרך (הכרטיס הוצא מהקורא בטעות בתהליך, או נותק לא כראוי)- הקובץ יכול להמחק מהכרטיס ובעצם לא לעבור או לעבור באופן פגום ומשובש. במקרה כזה, צריך לבצע שחזור תמונות ממצלמה דיגיטלית, משום שהיא המדיה המקורית שעליה החומרים היו שמורים מראש, משום שבמצב כזה, החומרים שהועברו לא עברו בצורה תקינה והם פגומים מראש.

במידה והבעיה היא בעיה מכאנית - אז השחזור שיש לעשות הוא שחזור פיזי המצריך החלפת חלקים, הלחמות ופעולות פיזיות שונות על גבי המדיה בכדי לבצע שחזור תמונות שנמחקו. בעיות פיזיות במדיה יכולות להיות שבר פיזי של ממש, קצר, רטיבות ובהרבה פעמים נזקים פיזיים הם פתאומיים וללא כלים מתאימים לא ניתן לדעת מה הגורם לבעיה. שחזור פיזי מתבצע על ידי איש מקצוע בתחום ובעזרת מכשור מיוחד בלבד.

באם יש בעיה של ממש במדיה, בין אם פיזית ובין אם לוגית, מומלץ תמיד לגשת לחברה לשחזור מידע בכדי להציל את הקבצים שאבדו. השחזורים נעשים על ידי מומחים בתחום אשר משתמשים בכלים ותוכנות ייחודיים לצורך עבודת השחזור. הסיכוי להצליח לעשות שחזור תמונות ממצלמה דיגיטלית למשל, גדול בהרבה אם פונים לחברות המתמחות בתחום מאשר אם מנסים לבצע את נסיונות השחזור האלה עצמאית. בנוסף, כל נסיון לבצע שחזורים שכאלה עצמאית, או אצל אדם שאינו מומחה בתחום יכולה לגרוע מהסיכויים להצליח לשחזר מאוחר יותר, במידה ופונים לחברה לשחזור מידע.

חשוב לזכור שבמידה ואבד מידע מכל סיבה שהיא – לא כדאי לבצע פעולות נוספות על המדיה- לשמור קבצים חדשים, למחוק, לנסות לשחזר לתוך המדיה המקורית או במקרה של תקלה פיזית- להמשיך ולנסות להריץ את המדיה- דברים אלו יכולים להחמיר את הנזק ולהקטין את הסיכויים להצליח בשחזור- אך חשוב גם לא להתייאש, ולדעת שגם אם המידע נעלם – יש סיכוי להצילו.

אהבת את הפוסט? ניתן להשאיר תגובה ולהביע את דעתך! רוצה לקבל מידע נוסף או לקבל המלצה על חברת שחזור מידע מקצועית? צור איתנו קשר.